Top Gear

Sabine Schmitz

Sabine Schmitz (ur. 14 maja 1969, zm. 16 marca 2021), były niemiecki, zawodowy kierowca wyścigowy BMW, znana m.in. z jazdy BMW „Ring taxi” na torze wyścigowym Nürburgring, a także jako osobowość telewizyjna.

Sabine i jej dwie starsze siostry dorastały w „Hotel am Tiergarten” w Nürburg niedaleko Nürburgring Nordschleife. Podczas jej małżeństwa z hotelarzem mieszkała w Pulheim, ale po rozwodzie w 2000 roku, aż do 2003 roku prowadziła bar-restauracje w Nürburg. W 2004 roku otrzymała kwalifikacje pilota śmigłowca.

Początkowo Sabine ścigała się razem ze swoimi siostrami, jednak tylko ona to kontynuowała i zwyciężała. Sabine wygrała CHC (Castrol-HAUGG-Cup) i VLN (Veranstaltergemeinschaft Langstreckenpokal Nürburgring), czyli wytrzymałościowe mistrzostwa w 1998 roku. Jest pierwszą kobietą, która wygrała główny, 24 godzinny wyścig (the 24 Hours Nürburgring) w 1996 i 1997, wszystkie z pomocą BMW M3 i lokalnego weterana Johannesa Scheida. W 2006 roku Sabine i Klaus Abbelen jechali w wyścigu wytrzymałościowym VLN w Porsche 997, wpisani przez Land Motorsport. Zajęli silne 3 miejsce w 2008 roku.

Sabine zaczęła zwracać uwagę mediów jako jeden z dwóch kierowców BMW M5 „Ring taxi” jeżdżących wokół 20,8 kilometrowego toru w zabawny sposób. Według jej własnych oszacowań, przejeżdżała po torze 20.000 razy, a liczba ta wzrastała o około 1200 rocznie. Dzięki zażyłości z torem zdobyła miano „Królowej Nürburgring” i „Najszybszego taksówkarza na świecie”. Sabine mówi, że jej ulubione części toru to Schwedenkreuz i Fuchsrohre.

W wyniku popularność, Sabine stała się okazjonalnym komentatorem sportów motorowych, znana z opisywania incydentów na torach. Od września 2006 roku była współgospodarzem show motoryzacyjnego w niemieckiej telewizji, „D Motor” na kanale DMAX TV.

W grudniu 2004 roku, zyskała uznanie w Wielkiej Brytanii po występie w Top Gear. W piątym odcinku piątej serii po jednej próbie, przy użyciu tego samego samochodu pobiła czas Jeremy’iego Clarksona (9 minut 59 sekund) o 47 sekund. Po okrążeniu stwierdziła, że czas uzyskany przez Clarksona w Jaguarze S-Type diesel zrobiłaby w Vanie. Dotrzymała słowa i pojawiła się w ponownie w programie, próbując uzyskać czas w Fordzie Transicie. Jej ostateczny czas w odchudzonej wersji Vana (bez kołpaków, koła zapasowego, zestawu narzędzi i Richarda Hammonda) wyniósł 10 minut i 8 sekund (Sezon 6, Odcinek 7).

Jej trzeci występ był w 2005 roku gdy odbierała nagrodę „Najlepszy Niemiec” (Sezon 7, Odcinek 6). W 2007 roku pojawiła się w filmie Supercar Clarkson Showdown, gdzie ścigała się w Audi R8 ze Stigiem w Porsche 911 GT3.

Schmitz pojawiła się również w szóstym odcinku 11 serii, gdzie jako prezenterka D Motor konkurowała z prezenterami Top Gear w szeregu zadań.

Po zwolnieniu Jeremy’iego Clarksona w 2015 roku i odejściu Jamesa Maya wraz Richardem Hammondem, Sabine została prezenterką nowej odsłony brytyjskiego Top Gear. Począwszy od 23. serii była poboczną prezenterką aż do 2019 roku i 26. serii Top Gear włącznie.

Sabine Schmitz przez cztery lata walczyła z rakiem i informację tę ujawniła dopiero w 2020 roku. Niestety 16 marca 2021 roku zmarła w wieku zaledwie 51 lat.

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz