Samochody elektryczne

Toyota ujawniła specyfikację swojego bZ4X

Otrzymamy 218 KM mocy oraz do 402 km zasięgu na jednym ładowaniu.

Pod koniec października Toyota postanowiła zaprezentować swojego pierwszego elektryka bZ4X, który został zbudowany przy współpracy z Subaru. Jednak dopiero teraz japońska marka postanowiła odkryć wszystkie swoje karty i ujawniła pełną specyfikację modelu. Pierwszy elektryk Toyoty zaoferuje nam do 218 KM mocy oraz 402 km zasięgu na jednym ładowaniu.

Nowa Toyota bZ4X została oparta na płycie podłogowej e-TNGA przeznaczonej specjalnie dla pojazdów elektrycznych. Dodatkowo japońska marka chwali się akumulatorem o konstrukcji krzyżowej, która zwiększa sztywność modelu i lepiej chroni sam akumulator. Oprócz tego części konstrukcji nadwozia, tylne zawieszenie i elementy ramy wokół akumulatora zostały wykonane ze stali o wysokiej wytrzymałości.

Podstawowy wariant bZ4X został wyposażony w pojedynczy silnik elektryczny generujący 204 KM mocy, który napędza wyłącznie przednią oś. Jest on zasilany zestawem akumulatorów o pojemności 71.4 kWh, który pozwala przejechać do 402 km na jednym ładowaniu. W ofercie znajdzie się również wariant z napędem na wszystkie koła wyposażony w dwa silniki elektryczne, które zapewniają 218 KM mocy. W przypadku tej opcji otrzymamy baterie o pojemności 72.8 kWh, jednak japońska marka nie zdradziła, jak większa moc i mocniejszy akumulator wpłyną na oferowany zasięg.

Warto także wspomnieć, że wersja z napędem na wszystkie koła jest wyposażona w tryb X, który zapewnia dodatkową przyczepność podczas lekkiej jazdy w terenie oraz funkcję Grip-Control, która wykorzystuje silniki elektryczne, aby lepiej radzić sobie podczas pokonywania zakrętów.

Do wnętrza modelu trafił dziwny układ deski rozdzielczej z wyeksponowanym wyświetlaczem, który nie posiada żadnej ochrony przed promieniami słonecznymi, co może utrudnić jego użytkowanie podczas słonecznych dni. Oprócz tego w kokpicie znajdziemy dwuszybowy panoramiczny dach oraz porty USB typu A oraz C . Dodatkowo bZ4X zaoferuje promiennikowe ogrzewanie stóp i nóg dla pasażerów z przodu natomiast fotele i kierownica są również podgrzewane. Dodatkowo znajdziemy system pompy ciepła do ogrzewania i klimatyzacji kabiny.

Nowa Toyota bZ4X powinna trafić do sprzedaży w połowie przyszłego roku w ramach roku modelowego 2023.

2022 Toyota bZ4X

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

2023 Subaru Solterra

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

2 thoughts on “Toyota ujawniła specyfikację swojego bZ4X

  • 18 listopada 2021 at 15:49
    Permalink

    218KM to już bardzo konkretna moc, wnętrze toyoty dość surowe, do premiery może jeszcze wprowadzą jakieś zmiany.

    Reply

Dodaj komentarz