Subaru rusza na podbój rynku samochodów elektrycznych. Oto nowa Solterra.

Nikt nie spodziewał się zbyt dużych zmian względem bliźniaczej Toyoty bZ4X.

Subaru już od dłuższego czasu przygotowywało się do zaprezentowania swojego pierwszego pełnokrwistego elektryka Solterra, który doczekał się wielu zwiastunów i już dziś oficjalnie ujrzał światło dzienne. Nowy model został opracowany przy współpracy z Toyotą i jej bZ4X i trzeba przyznać, że oba samochody wyglądają prawie identycznie, lecz doczekały się kilku różnic, które nie są jednak zbyt znaczące.

Pomimo światowego debiutu modelu, to nadal wiele szczegółów pozostaje nieznanych. Elektryczne Subaru będzie sprzedawane na wielu rynkach światowych, ale zaprezentowany pojazd występuje w wersji przeznaczonej dla rynku japońskiego. Oznacza to, że w innych rejonach świata możemy doczekać pewnych zmian, jednak nie powinny być one zbyt zaskakujące i znaczące.

Subaru Solterra oferuje nam wyłącznie konfigurację z dwoma silnikami elektrycznymi zamontowanymi po jednym na każdej z osi, które generują łącznie 218 KM mocy. Nowy elektryk oferuje napęd na wszystkie koła X-Mode, który jest dodatkowo wzmocniony przez nową funkcję Grip Control, która zapewnia dodatkową stabilność przy dużych prędkościach. Na pokład pojazdu trafił również zestaw akumulatorów o mocy 71,4 kWh, które pozwalają przejechać na jednym ładowaniu około 460 km według japońskich norm WLTC. Niestety japońska marka nie podaje szacunkowych czasów ładowania, jednak nową Solterrę można ładować wtyczką o mocy 150 kWh, dzięki której po półgodzinnym ładowaniu powinniśmy oczekiwać zasięgu na poziomie około 80 procent.

Wygląd zewnętrzy Solterry nie jest żadnym zaskoczeniem, gdyż jest to nic innego jak nieco zmodyfikowane nadwozie Toyoty bZ4X. Subaru wprowadziło do modelu zmienioną przednią maskę oraz nieco bardziej agresywniejszą dolną kratkę z większym wlotem powietrza i okrągłymi światłami drogowymi. Podobnie sytuacja przedstawia się z tylnymi światłami modelu, które zostały przeniesione z Toyoty. Sam pojazd został osadzony na 18-calowych obręczach, jednak dostępne są również większe 20-calowe felgi.

Wnętrze również zostało zaczerpnięte z bZ4X łącznie ze deską rozdzielczą, centralnym wyświetlaczem oraz zestaw cyfrowym wskaźników kierowcy. Oczywiście pojawiły się drobne różnice w wykończeniu wnętrza, aby nadać Subaru nieco oryginalności, jednak nie są one zbyt znaczące. Niemniej jednak możemy oczekiwać, że Subaru Solterra zaoferuje nam nieco bardziej terenowe właściwości jezdne, gdyż jest ono dostępne wyłącznie z napędem na wszystkie koła, podczas gdy Toyota bZ4X oferuje również wersję z jednym silnikiem elektrycznym i napędem na przednie koła. Same wymiary pojazdu również zostały przeniesione z Toyoty i Solterra mierzy 4690 mm długości, 1860 mm szerokości i 1650 mm wysokości, a jego masa wynosi aż 2020 kg.

Subaru Solterra zostanie publicznie zaprezentowane już 17 listopada podczas Los Angeles Auto Show, a następnie trafi do sprzedaży na globalne rynki od połowy 2022 roku. Ceny modelu zostaną ogłoszone bliżej jego rynkowej premiery.

2023 Subaru Solterra

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz