Przegląd lamp warsztatowych, jakie warto mieć w swoim garażu. Które z nich sprawdzą się najlepiej?

Pracując przy samochodzie – nieważne, czy jest to prosta wymiana, czy skomplikowana naprawa – musimy się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia, części zamienne, środki chemiczne, a w szczególności dobre lampy warsztatowe, bez których często po prostu nie sposób się obejść.

Od czego zależy wybór lampy warsztatowej? Jakiego typu lampy warsztatowe możemy znaleźć na rynku?

Już szybki przegląd oferty pokazuje, jak ważna dla każdego pasjonata motoryzacji jest możliwość dobrego oświetlenia samochodu, przy którym się pracuje. Lampy warsztatowe, jakie znajdziecie na iParts.pl, powstały z myślą o różnych sytuacjach i różnych zastosowaniach, wszystkie jednak posiadają pewien wspólny zestaw cech decydujących o ich przeznaczeniu:

 • odporność na uderzenia (również te od upadku),
 • duża moc generowanego słupa światła,
 • energooszczędność,
 • wysoka ergonomia.

Dokładnie te same znajdziecie wśród każdej z głównych kategorii lamp warsztatowych przeznaczonych do zastosowania przez mechaników i kierowców pragnących samodzielnie (przynajmniej w części) zajmować się swoim samochodem. Te kategorie, to:

 • lampy warsztatowe uniwersalne – wielozadaniowe, często posiadające kilka źródeł światła w jednej, zwartej obudowie;
 • lampy warsztatowe inspekcyjne – zapewniające bardzo mocne oświetlenie umożliwiające dokładne zbadanie konkretnej powierzchni;
 • lampy warsztatowe doświetlające – generują szeroki słup światła doświetlającego samochód, wnętrze garażu lub warsztatu;
 • lampy warsztatowe punktowe – oświetlające konkretne elementy auta, zwykle ukryte wśród plątaniny przewodów czy w trudno dostępnych zakamarkach.

Wybór konkretnej lampy warsztatowej zawsze powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Każda lampa jest w stanie spełnić swoje zadanie pod warunkiem, że jest ono zgodne z jej przeznaczeniem. A ponieważ przeznaczenie to jest często dość mocno skonkretyzowane, wielu kierowców (nie wspominając już o mechanikach) decyduje się na więcej niż jeden rodzaj lampy. W ten sposób zyskują znaczenie więcej możliwości.

Dlaczego tak wielu kierowców wybiera wielofunkcyjne, bezprzewodowe lampy warsztatowe? W jakich sytuacjach okazują swoją przydatność?

Największą zaletą wielofunkcyjnych lamp warsztatowych jest ich uniwersalność. Te lampy to rozwiązanie oferujące zwykle co najmniej dwa źródła światła – większe i mniejsze (punktowe). Właśnie taką lampą jest chociażby latarka warsztatowa 2 in1 LED magnet 3xAA od Yato. Lampy te wybierane są przez kierowców jako podstawowe i bardzo uniwersalne źródło światła, służące im podczas prac przy samochodzie, a także stanowiące rodzaj wsparcia w sytuacji kryzysowej, która zawsze może zdarzyć się w dłuższej trasie. Latarki te warto zawsze mieć ze sobą w bagażniku lub w schowku samochodu.

Nowoczesne lampy warsztatowe wielofunkcyjne to niemal bez wyjątku urządzenia bezprzewodowe, zasilane z baterii lub akumulatorów (również na oba te sposoby jednocześnie). Plątanie się we własnych kablach to ostatnia rzecz, jakiej chciałby kierowca lub mechanik zajmując się autem.

Kiedy przydają się lampy typu slim, a kiedy lampy inspekcyjne? Kto powinien się nimi koniecznie zainteresować?

Lampy warsztatowe typu slim oraz lampy inspekcyjne to urządzenia o znacznie bardziej zawężonym polu działania i ściśle określonym przeznaczeniu.

 • Lampy warsztatowe typu slim – to niewielkie lampy lub też raczej latarki o charakterystycznej, mocno zwężonej oprawie źródła światła. Ta zwężona oprawa pozwala wsunąć latarkę pomiędzy plątaninę kabli, przewodów czy elementów metalowych i obejrzeć dokładnie interesujące nas miejsce. Są to już niemal bez wyjątku lampy bardzo lekkie, bezprzewodowe, oferujące pełną mobilność w trakcie pracy.
 • Lampy warsztatowe inspekcyjne – ten typ lamp kojarzony jest przede wszystkim z pracami blacharskimi i lakierniczymi. Lampy te wyróżniają się dużą mocą słupa światła o odpowiednio dobranej barwie. W ich świetle widoczne są wszelkie, najdrobniejsze nawet skazy, niedociągnięcia czy zwykłe niedoróbki. Lamp tych niektórzy używają do oceny stanu samochodu przed jego zakupem.

To, czy zdecydujecie się na którąś z tych lamp, zależeć powinno przede wszystkim od Waszych potrzeb. Z pewnością jednak przynajmniej jedna z nich znajdzie zastosowanie w waszym garażu. W warsztacie warto mieć obie.

Jakie zastosowanie mają lampy warsztatowe centralne? Do czego możecie wykorzystać lampy zawieszane pod maską samochodu?

Na koniec propozycja dla tych, którzy lubią i chcą zajmować się swoim autem samodzielnie. Obowiązkowym must have dla pasjonatów motoryzacji z zacięciem do mechaniki pojazdowej są:

 • Lampy warsztatowe centralne – są to już zdecydowanie większe lampy, ustawiane na ziemi lub na dowolnej podstawie (czasem mocowane lub zawieszane na ścianie), których zadaniem jest doświetlenie wnętrza garażu czy warsztatu, a także samego pojazdu. Lampy te generują światło o naprawdę sporej mocy i bardzo szerokim kącie padania, momentalnie zmieniając noc w dzień. Taką właśnie lampą jest np. dostępna u nas lampa warsztatowa centralna COB LED, 20 W, 2100 Lm marki Rooks.
 • Lampy warsztatowe pod maskę – to długie, mocne, przypominające tradycyjną świetlówkę lampy, które podwiesza się pod uniesioną w górę maskę samochodu (posiadają specjalne, regulowane uchwyty o różnych rozstawie). Taka lampa pod maskę oświetla doskonale całą komorę silnika, ukazując nawet najdrobniejsze, znajdujące się tam elementy. Jak znalazł do pracy we własnym garażu czy warsztacie.

Tak samo, jak omawiane wyżej latarki, tak i wspomniane lampy są obecnie niemal bez wyjątku lampami bezprzewodowymi, co bardzo ułatwia pracę nawet w trudnych warunkach. Z dobrze dobranym zestawem lamp warsztatowych, praca przy samochodzie jeszcze nigdy nie była tak prosta.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz