Samochody elektryczne

Co powiecie na dużego Smarta?

Będzie on wielkości Mini Countryman.

Smart jest kojarzony jako marka produkująca wyłącznie małe miejskie samochody, które nie należą do zbyt praktycznych. Jednak w 2005 roku pojawiła się koncepcja Formore, która zapowiadała crossovera powiązanego technicznie z Mercedesem GLK, jednak projekt nigdy nie ujrzał światła dziennego. Jednak myśl o wprowadzeniu do oferty Smarta większego samochodu przetrwała przez te kilkanaście lat i podczas salonu samochodowego w Monachium marka zaprezentowała pojazd koncepcyjny Smart Concept #1.

Zaprezentowany samochód nie tylko pokazuje, jaką drogą w projektowaniu samochodów wyłącznie elektrycznych zamierza podążać Smart, lecz również zapowiada cel marki, aby wprowadzić do oferty samochody większe od obecnych ForTwo i ForFour, które dla wielu ludzi nie zasługują na miano samochodów przez swoje kompaktowe rozmiary.

Smart Concept #1 mierzy aż 4290 mm długości, 1910 mm szerokości oraz 1700 mm wysokości, co czyni go podobnych rozmiarów do Mini Countryman. Pojazd został opracowany od podstaw jako samochód czysto elektryczny stąd też doczekał się krótkich zwisów z przodu i z tył, a także ogromnego, jak na swoje rozmiary, rozstawu osi mierzącego aż 2750 mm.

Co ciekawe, produkcyjny wariant koncepcji powinien pomieścić w swoim wnętrzu trzeci rząd siedzeń, co dodatkowo podkreśla dążenia Smarta do produkowania większych samochodów. Niestety są to jedyne szczegóły techniczne, jakimi podzieliła się z nami niemiecka marka, jednak z pewnością otwierane na rozszerz tylne drzwi nie zostaną przeniesione do samochodu produkcyjnego.

Wiemy jednak, że koncepcja została zbudowana w oparciu o architekturę zrównoważonego doświadczenia Geely oraz korzysta z ogromnych 21-calowyc felg. Oprócz tego na nadwoziu znalazły się dwie listwy świetlne LED, pierwsza z nich została przeciągnięta wzdłuż maski modelu, natomiast druga łączy ze sobą oba tylne światła. Dodatkowo do wnętrza trafił spory 12,8-calowy wyświetlacz systemu inforozrywki.

Smart obiecuje, że produkcyjny wariant Concept #1 zaoferuje nam technologie szybkiego ładowania oraz bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania, a wszystko to zostanie połączone z praktycznym zasięgiem. Dodatkowo, według Smarta, pojazd skorzysta na „najwyższym poziomie dynamiki prowadzenia”.

Produkcyjny wariant Smarta Concept #1 będzie produkowany w Chinach i trafi na rynek lokalny już w przyszłym roku i będzie dostępny również w Europie.

2022 Smart Concept #1

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz