Samochody elektryczne

Czas na kolejnego elektryka od Renault – oto nowe Megane E-Tech Electric

Elektryczne Megane może pochwalić się 218 KM mocy i 470 km zasięgu na jednym ładowaniu.

Trwające targi motoryzacyjne w Monachium w dużym stopniu zostały zdominowane przez Mercedesa, który zaprezentował na nich aż pięć nowych modeli z ultra luksusowym Maybachem EQS Concept na czele. Jednak nie oznacza to, że pozostałe marki zostały całkowicie zepchnięte na boczny tor i nie mają czym się pochwalić. Renault zaprezentowało właśnie swojego nowego elektryka Megane, który odziedziczył podstawy po Nissanie Aryia.

Sporo informacji o modelu zdobyliśmy jeszcze przed jego oficjalną premierą, a zaledwie dwa dni temu do sieci wypłynęły fotografie nowego elektryka. Jednak dopiero teraz poznaliśmy wszystkie szczegóły technicznego nowego Renault Megane. Pojazd został oparty na płycie podłogowej CMF-EV, na której został również oparty Nissan Aryia, i mierzy zaledwie 4210 mm długości, przy czym szerokość rozstawu osi wynosi aż 2700 mm, co pozwoliło stworzyć bardzo przestronne wnętrze pomimo niewielkich rozmiarów samochodu. Niewielkie wymiary przekładają się także na masę, która wynosi jedynie 1624 kg.

Elektryczne Renault Megane w ogromnym stopniu przypomina samochód koncepcyjny Megane eVision, który został zaprezentowały zaledwie rok temu. Jednak model doczekał się niewielkich zmian względem koncepcji i otrzymał konwencjonalne lusterka boczne, które zastąpiły kamery, a także mniej krzykliwe reflektory LED i tylne światła. Oprócz tego pojazd doczekał się ogromnych 20-calowych obręczy, wysuwanych klamek z przodu podczas gdy ich tylne odpowiedniki zostały ukryte w ćwiartce szyby, a także nowego logo marki w stylu retro.

Wnętrze zostało znacząco przeprojektowane, aby lepiej pasować do czysto elektrycznego samochodu. Całkowicie cyfrowa deska rozdzielcza nawiązuje do koncepcji Trezor, Symbioz i Morphoz, przyjmując coś, co Renault nazywa wyświetlaczem OpenR w kształcie odwróconego „L”. Składa się ona z 12,3-calowego zestawu cyfrowych wskaźników oraz 12-calowego wyświetlacza systemu inforozrywki, który jest „godny najlepszych sedanów premium” i oferuje rozdzielczość 1250×1562, dzięki czemu ekran jest „krystalicznie czysty”. Oczywiście dotyczy to droższych wersji, gdyż tańsze warianty zostaną wyposażone w mniejsze 9-calowy wyświetlacz o gorszej rozdzielczości.

Renault podąża za ekologicznym trendem i sprawiło, aby nowe Megane było jeszcze bardziej przyjazne środowisku. Stąd też do kokpitu trafiła tapicerka materiałowa wykonana w całości z materiałów pochodzących z recyklingu. Co więcej, niektóre dolne części deski rozdzielczej są wykonane z przetworzonego plastiku. Według francuskiej marki, pod koniec produkcji modelu, aż 95 procent pojazdu będzie podlegało recyklingowi.

Do wnętrza maszyny trafił również silnik elektryczny generujący 131 KM mocy oraz 250 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Jednak w droższych wariantach oferuje on zdecydowanie większą moc 218 KM oraz 300 Nm momentu obrotowego. W przypadku mocniejszej wersji sprint 0-100 km/h zajmie nam aż 7,4 sekundy i będziemy mogli rozpędzić się maksymalnie do 160 km/h.

Silnik elektryczny czerpie moc z zestawu akumulatorów o mocy 40 lub 60 kWh, które powinny pozwolić przejechać odpowiednio 300 i 470 km na jednym ładowaniu według norm WLTP. Dodatkowo baterie objęte są 8-letnią gwarancją, a w przypadku pogorszenia się jej wydajności poniżej 70 procent, Renault wymieni je za darmo. Pojazd obejmuje również funkcję szybkiego ładowania przy pomocy wtyczki o mocy 130 kW, która pozwoli uzyskać 200 km zasięgu po 30 minutach ładowania. Jednak uzyskanie 400 km zasięgu przy korzystaniu z Wallboxa o mocy 7,4 kW zajmie nam aż 8 godzin.

Elektryczne Renault Megane będzie można zamawiać już w lutym przyszłego roku, a zaledwie miesiąc później trafi do ogólnej sprzedaży.

2022 Renault Megane E-Tech

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz