Grandsphere Concept zapowiada elektryczną przyszłość Audi A8

Limuzyna wyposażona jest dwa silniki elektryczne o mocy 721 KM.

Niemiecka marka powoli prezentuje nam swoje przyszłościowe podejście do kolejnych modeli oferujących całkowicie elektryczny układ napędowy. W sierpniu Audi zaprezentowało koncepcyjny kabriolet Skysphere, który stanowił pierwszy z trzech elementów układanki „sphere”. Teraz cztery pierścienie przedstawiły nam kolejny fragment rodziny nazwany Grandsphere Concept.

Audi nazywa swój najnowszy samochód koncepcyjny „prywatnym odrzutowcem na drogę”, który wyróżnia się bardzo długim nadwoziem mierzącym aż 5400 mm długości oraz 2000 mm szerokości z rozstawem osi wynoszącym 3200 mm, co czyni go dłuższym od luksusowego A8. Nic w tym dziwnego, gdyż niemiecka marka zamierzała aby Grandsphere wyglądał jak propozycja „najwyższej wartości” w ofercie.

Pojazd koncepcyjny w pewnym stopniu przypomina obecne projekty niemieckiej marki ze zbędną osłoną chłodnicy Singleframe, która sąsiaduje z bardzo wąskimi reflektorami oraz sporymi przelotami powietrza. Idąc dalej, rzeźbiony profil boczny łączy się z unikalnym tyłem typu fastback, na którym znalazły się wąskie tylne światła, podświetlane na czerwono logo marki, a także ogromny dyfuzor.

Audi Grandsphere uderzy nas ogromem luksusu, którego nie doświadczyliśmy jeszcze w żadnym modelu niemieckiej marki. Do wnętrza pojazdu trafiło oświetlenie ambientowe dostosowane do potrzeb kierowcy, oraz fotele, które ustawią się automatycznie w zależności od wcześniej określonego trybu, a sama kabina odpowiednio się ochładza lub ogrzewa do żądanej temperatury. Oprócz tego w kokpicie znalazło się wiele wysokiej jakości materiałów pokroju drewna, wełny, aluminium, czy szkła.

Co ciekawe, we wnętrzu nie znajdziemy żadnego wyświetlacza systemu inforozrywki, gdyż jest on wyświetlany na drewnianej powierzchni deski rozdzielczej i wyświetla takie elementy jak sterowanie dźwiękiem i nawigację. Jak przystało na rodzinę koncepcji „Sphere”, samochód koncepcyjny oferuje funkcję autonomicznej jazdy 4 poziomu. Po jej włączeniu pojazd automatycznie chowa kierownicę oraz pedały, a pasażerowie mogą beztrosko korzystać z lodówki zamontowanej w konsoli środkowej, wyposażonej w dwie szklanki i specjalnie zaprojektowaną butelkę.

Audi Grandsphere korzysta z płyty podłogowej Premium Platform Electric, która trafiła również do Audi A6 E-Tron, Q6 i elektrycznego Porsche Macan. Na pokład maszyny trafiły dwa silniki elektryczne po jednej na każdej z osi, które generują łącznie 721 KM mocy oraz 960 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Takie zestawienie pozwala wykonać sprint 0-100 km/h w nieco ponad 4 sekundy.

Potężne silniki elektryczne czerpią energię z akumulatora o pojemności 120 kWh, który, według Audi, pozwala przejechać do 750 km na jednym ładowaniu według norm WLTP. Dodatkowo ładowanie wtyczką o mocy 270 kilowatów pozwala uzyskać zasięg 300 km w jedynie 10 minut, a naładowanie akumulatorów od 5 do 80 procent zajmie nam zaledwie 25 minut.

Jednak to nie koniec i samochód koncepcyjny zaoferuje nam tylną oś skrętną oraz adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne, które jest w stanie automatycznie dostosować się w przeciągu milisekund, aby pomóc kontrolować pochylenie i przechyły nadwozia. Dodatkowo współpracuje ono z przednią kamerą, dzięki czemu zawieszenie proaktywnie dopasowuje się do warunków na drodze.

Niestety Audi Grandsphere to tylko koncepcja, podobnie jak wcześniej wspomniane Skysphere, jednak niemiecka marka zapewnia, że oba modele zapowiadają przyszłość pojazdów elektrycznych w ofercie czterech pierścieni.

2022 Audi Grandsphere Concept

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz