Autonomiczna Toyota e-Palette potrąciła sportowca na Igrzyskach Paraolimpijskich

To niezbyt dobra reklama dla autonomicznych pojazdów.

Wiele osób uważa, że samochody autonomiczne są przyszłością motoryzacji i za kilkanaście lat większość pojazdów będzie oferowała częściową bądź pełną autonomię jazdy. Niestety teoria ta ma również wielu przeciwników, którzy wskazują na niebezpieczeństwa związane z samochodami nad którymi kierowca nie posiada bezpośredniej kontroli. Co gorsza, przeciwnicy autonomicznych pojazdów zdobyli twardy argument podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.

W miniony czwartek jeden z autonomiczny pojazdów Toyoty e-Palette służący do przewożenia sportowców po miasteczku paraolimpijskim uderzył w niewidomego pieszego. Według agencji Reuters, pojazd uderzył w niewidomego sportowca z prędkością około 1 lub 2 kilometrów na godzinę. Poszkodowany został następnie przetransportowany do lokalnego centrum medycznego, jednak w niedługim czasie powrócił do swojej rezydencji.

Japońska marka oświadczyła, że współpracuje z policyjnym dochodzeniem i planuje przeprowadzić „własne dokładne śledztwo” w sprawie przyczyny wypadku. Dodatkowo dyrektor generalny Toyoty, Akio Toyoda powiedział, że miniony wypadek pokazuje, że pojazdy autonomiczne „nie są jeszcze przystosowane do normalnych dróg”. Niestety całe zderzenia miało miejsce w bardzo nieodpowiednim czasie, gdyż aktualnie trwają wzmożone kontrole półautonomicznych systemów jazdy oraz ich rzeczywistego bezpieczeństwa i możliwości.

Toyota zaprezentowała e-Palette w 2019 roku, jako pojazd oferujący autonomiczną jazdę SEA 4 poziomu. Sam pojazd może rozpędzić się maksymalnie do 20 km/h oraz został przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich poprzez zastosowanie szerokich drzwi, elektrycznych ramp oraz niskich podłóg.

Miniony wypadek zakończył się szczęśliwie, jednak pokazał, że autonomiczne pojazdy nadal nie są gotowe, aby trafić na publiczne drogi i poruszać się z dużą prędkością.

2019 Toyota e-Palette „Tokyo 2020 Version”

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz