Volkswagen XL1 trafił na aukcję

Wyjątkowy model niemieckiego producenta został wyprodukowany w zaledwie 250 egzemplarzach.

Na początku poprzedniej dekady Volkswagen postawił przed sobą bardzo trudne wyzwanie. Chciał wprowadzić do produkcji samochód, który będzie spalał zaledwie 1 litr paliwa na każde 100 kilometrów. W ówczesnych czasach brzmiało to wysoce abstrakcyjnie, jednak Niemcy nie tylko zbudowali taki samochód, lecz również prowadzili go do produkcji i ostatecznie spalał on jeszcze mniej – 0,9 l/100 km.

Mowa o futurystycznie wyglądającym Volkswagenie XL1, którego produkcja rozpoczęła się w 2015 roku. Auto wygląda jak z filmu science fiction i bez większego problemu odnalazłoby się w filmowej roli zamiast Audi RSQ z filmu Ja Robot. Nadwozie to majstersztyk aerodynamiczny, gdyż inżynierom nie tylko udało się stworzyć coś, co ciekawie wygląda, lecz również osiągnięto wskaźnik oporu powietrza na poziomie 0,189.

Auto pomieści dwie osoby obok siebie, a wejście do środka ułatwiają unoszone do góry drzwi w typu Gullwing. Podwozie zostało wykonane z włókna węglowego, co nie tylko usztywniło całą konstrukcję, lecz również pozwoliło uzyskać masę jedynie 795 kilogramów. Volkswagen XL1 mierzy zaledwie 3888 mm, co oznacza, że jest krótszy niż Volkswagen Polo.

Układ napędowy jest specyficzny, nawet na dzisiejsze standardy. Volkswagen zainstalował w XL1 zaledwie 2-cylindrowy silnik diesla o pojemności 0,8 litra. W skrócie jest znana jednostka 1.6 TDI, jednak z uciętą połową cylindrów. Generuje on 47 KM i wspierany jest przez elektryczny silnik o mocy 27 KM. Łączna moc całego układu to 68 KM i 140 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Średnie zużycie paliwa to jedynie 0,9 l/100 km, a dodatkowo auto może przejechać wyłącznie elektrycznie do 35 kilometrów.

Volkswagen XL1 trafił na linie produkcyjne w ograniczonej liczbie 250 egzemplarzy. Jego cena wynosiła 111 tysięcy euro , co przy ówczesnym kursie walut wynosiło ok. 466 tysięcy złotych. W Polsce sprzedano jedynie jeden egzemplarz.

Jeśli ktoś chciałby spełnić swoje marzenie o posiadaniu Volkswagena XL1, to teraz jest idealny moment. Na sprzedaż w Collecting Cars trafił egzemplarz z 2015 roku, który ma przejechane zaledwie 19,504 km. Polakierowany jest w kolorze Sunset Red, dzięki czemu jeszcze bardziej rzuca się w oczy względem podstawowego, białego koloru nadwozia. Auto prezentuje się jak nowe i ma jedynie minimalne otarcia odkrytego włókna węglowego w środku. Omawiany egzemplarz miał w 2017 roku uszkodzony tylny pas, jednak został on naprawiony bezpośrednio w niemieckiej fabryce Volkswagena.

Aktualna cena pojazdu to 41 tysiące dolarów, co w przeliczeniu wynosi 155.700 zł. Szacuje się, że cena końcowa wyniesie 300-400 tysięcy złotych. Aukcja kończy się w środę o godzinie 18:00.

2015 Volkswagen XL1 – egzemplarz na sprzedaż, lipiec 2021

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz