Co powiecie na Skodę Vampire Mobile?

Niestety jest to jedynie wizualizacja.

Skoda w swojej ponad 100-letniej historii przygotowała kilka niesamowitych pojazdów, które często nie trafiały na linie produkcyjne i kończyły jako pojedynczy egzemplarz. Do tego grona należy Skoda 110 Super Sport, czyli nietypowy samochód sportowy, który został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Brukseli w 1972 roku. Była to ważąca zaledwie 900 kg konstrukcja o kanciastych kształtach z praktycznie całkowicie podnoszonym nadwoziem, centralnie umieszczonym silnikiem, sześcioma wysuwanymi reflektorami oraz szesnastoma tylnymi światłami.

Tuż za plecami pasażerów został umieszczony 1,1-litrowy silnik o mocy nieco ponad 70 KM, który w późniejszym czasie został zastąpiony również 1,1-litrowym motorem, który generował już ponad 100 KM mocy. Został on zapożyczony ze samochodu wyścigowego Skoda 110 L Rallye i pozwolił zwiększyć prędkość maksymalną modelu ze 180 do 211 km/h. Według planów czeskiej marki do jego wnętrza miał ostatecznie trafić 1,5-litrowy silnik OHC, który znajdował się w fazie testów, ale z „powodów politycznych” został on porzucony.

Skoda planowała także przygotować ściśle limitowaną serię modelu 110 Super Sport, jednak to również zakończyło się fiaskiem z powodu sytuacji w Czechosłowacji w latach 70. XX wieku. Tak też historia tego modelu zakończyła się na jednym prototypie, który pojawił się później w filmie Ferat Vampire z 1981 roku, w którym został zmodyfikowany tak, aby wyglądał jak „mobilny wampir”.

Pojazd został przemalowany na czarno i otrzymał parę stałych, prostokątnych reflektorów i tylne światła pochodzące z opracowywanej wówczas Skody 120. Dodatkowo model otrzymał większy spojler oraz został osadzony na 15-calowych felgach ze złotym wykończeniem. Początkowo nietypowa Skoda miała zatrzymać ten wygląd do końca kręcenia filmu, jednak jej popularność okazała się tak duża, że czeska marka postanowiła nie wracać do bazowego wyglądu.

Jednak od tego czasu minęło już 40 lat, a Skoda nadal pamięta o swoim projekcie. Stąd też doczekał się on swoistej metamorfozy w ramach serii Skoda Icons Get a Makeover, która obejmuje również „odrodzenie” furgonetki 1203. Francuski projektant pracujący dla Skody, Baptiste de Brugiere przygotował grafiki przedstawiające odrodzony samochód. Sam artysta postanowił przygotować poniższe grafiki nie tylko z powodu okrągłej rocznicy, czy upodobania do sportowego samochodu. Innym ważnym powodem był zbliżający się praski Comic Con, którego oficjalnym partnerem jest właśnie Skoda.

Skoda 110 Super Sport Vampire Mobile

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz