Toyota może pracować nad hybrydą bazującą na silniku diesla

Czyżby silniki wysokoprężne otrzymały drugie życie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej marek przestawia tory produkcyjne na montowanie pojazdów korzystających z wszelakiej maści hybrydowych lub w pełni elektrycznych układów napędowych. Jednak silniki wysokoprężne nie są najlepszą kartą zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę coraz to ostrzejsze normy emisji spalin wprowadzane przez Unię Europejską. Stąd też coraz więcej marek spycha je na dalszy tor lub zamierza całkowicie rezygnować z ich rozwoju. Jednak według najnowszych plotek Toyota ma zupełnie inny pomysł.

Według informacji pochodzących z portalu BestCarWeb, Toyota rozpoczęła pracę na hybrydowym układem napędowym bazującym na silniku wysokoprężnym, który mógłby być dalej rozwijany w przeciągu dwóch najbliższych dekad. Nie wiadomo jeszcze, jaką dokładnie formę elektryfikacji otrzymałby potencjalny japoński diesel, jednak musiałby on spełniać wszystkie wymagane normy emisji spalin obowiązujące zarówno w Japonii, jak i na zagranicznych rynkach. Zapewne największym problemem byłyby europejskie normy emisji spalin, stąd też nowa jednostka napędowa mogłaby nie trafić na stary kontynent.

Jeżeli Toyota kiedykolwiek opracuje taki układ napędowy, to z pewnością sprawdziłby się on w pojazdach terenowych pokroju Land Cruiser-a oraz wszelakiej maści samochodów użytkowych. Zelektryfikowany diesel zaoferowałby wysoki moment obrotowy połączony z większym zasięgiem oraz znaczną oszczędnością paliwa. Dodatkowo świetnie sprawdziłby się na terenach pozbawionych dobrze rozwiniętej infrastruktury ładowarek elektrycznych.

Warto również wspomnieć, że nie jest to pierwszy pomysł, aby połączyć silnik wysokoprężny z motorem elektrycznym. Ostatni ważniejszy projekt Hybrid4 należał do koncernu PSA i był wykorzystywany w poprzedniej generacji Peugeota 3008 i 508, a także u Citroena DS5 w latach 2011-2016. We wszystkich modelach silnik wysokoprężny napędzał przednią oś podczas gdy motor elektryczny dostarczał moc na tylne koła.

2021 Toyota Land Cruiser

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz