Poznajcie nową Hondę Civic

Wygląd zewnętrzy nowego Civica z pewnością nie przypadnie wielu fanom do gustu.

Po miesiącach oczekiwania, kilku wizualizacjach i dziesiątkach zdjęć szpiegowskich nareszcie możemy przywitać XI już generację Hondy Civic. Pojazd został znacząco przeprojektowany i z pewnością nie przypadnie do gustu fanom modelu, którzy liczyli na bardziej sportowy wygląd. Na szczęście nowa Honda Civic otrzymała kilka nowości, które zdołają pogodzić zwolenników, jak i przeciwników pojazdu.

Już pierwsze szkice projektowe zapowiadały, że nowa generacja Hondy Civic otrzyma zdecydowanie uproszczony wygląd i w pewnym stopniu będzie przypominała obecną odsłonę Accorda. Według japońskiej marki filozofia projektowania nowego modelu to „Maksimum człowieka, minimum maszyny” i ogromny nacisk został położony na prostotę oraz praktyczność. Pojazd otrzymał nieco bardziej kanciaste kształty i nieznacznie urósł względem swojego poprzednika o nieco ponad 3 centymetry, natomiast rozstaw osi wydłużył się o dodatkowe 3,5 centymetra. Dodatkowo tylne słupki zostały nieco bardziej pochylone, aby lepiej komponować się z wydłużonym nadwoziem, które oferowane jest w ośmiu kolorach, w czym trzy z nich nie były dostępne w poprzedniej odsłonie, a mianowicie Meteorite Grey Metallic, Sonic Grey Pearl i Morning Mist Blue Metallic.

Duże zmiany zaszły również we wnętrzu maszyny, dzięki czemu kokpit wygląda zdecydowanie lepiej. Do kabiny trafiła wstawka z akcentami w kształcie plastrów miodu, która została pociągnięta wzdłuż całej deski rozdzielczej. Została ona połączona z otworami wentylacyjnymi, aby utrzymać maksymalnie przejrzysty i schludny projekt wnętrza.

W przypadku wersji LX, Sport i EX otrzymamy 7-calowy zestaw wskaźników oraz oddzielny fizyczny prędkościomierz po prawej stronie. Tuż obok umieszczony został 7-calowy wyświetlacz systemu inforozrywki, który znalazł się w górnej części deski rozdzielczej. W przypadku wersji Touring otrzymamy w pełni cyfrowy 10,2-calowy zestaw wskaźników, który może wyświetlać informacje za pomocą tradycyjnych tarcz lub wykresów słupkowych. Obok niego znalazł się 9-calowy wyświetlacz systemu inforozrywki, który współpracuje z 12-głośnikowym system stereo Bose.

Tańsze wersje LX i Sport dostępne będą dostępne tylko i wyłącznie z 2-litrowym, czterocylindrowym silnikiem, który wytwarza 160 KM mocy oraz 187 Nm maksymalnego momentu obrotowego, natomiast warianty EX i Touring otrzymały 1,5-litrowy, turbodoładowany czterocylindrowy silnik generujący 182 KM mocy oraz 240 Nm momentu obrotowego, co daje nam niewielki zysk względem poprzedniej odsłony modelu o dodatkowe 6 KM oraz 20 Nm. Warto również wspomnieć, że pomimo nieznacznego wzrostu pojazdu i mocy jednostek napędowych otrzymamy niewielki spadek zużycia paliwa.

Oczywiście nie mogło również zabraknąć zmodernizowanego pakietu systemów bezpieczeństwa Honda Sensing, który obejmuje jedną kamerę i osiem czujników sonarowych, kontrolę hamowania przy niskiej prędkości, zaktualizowany adaptacyjny tempomat oraz nieco poprawioną funkcję utrzymywania pasa ruchu.

2022 Honda Civic

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz