Samochody elektryczne

Nadciąga nowy Mercedes EQS. Premiera już 15 kwietnia

Czas na podsumowanie co wiemy o nadchodzącym elektryku.

Premiera pierwszego dedykowanego elektrycznego sedana od Mercedesa zbliża się do nas wielkimi krokami. Nowy elektryk zostanie oficjalnie zaprezentowany już 15 kwietnia, a już teraz niemiecka marka rzuciła trochę światła na nadchodzący model. Mercedes EQS w topowej wersji zaoferuje nam 523 KM mocy oraz 855 Nm maksymalnego momentu obrotowego oraz do 770 km na jednym ładowaniu. Czego jeszcze możemy oczekiwać po nadchodzącym elektryku.

Mercedes EQS będzie dostępny w co najmniej dwóch wariantach wyposażenia: 450+ i 580 4MATIC+, co więcej w przyszłości pojawi się jeszcze mocniejszy wariant spod szyldu AMG. Mercedes EQS 450+ otrzyma elektryczny układ napędowy, który niemiecka marka nazywa „eATS”. Będzie on generował 333 KM mocy oraz 568 Nm maksymalnego momentu obrotowego, które będą trafiały wyłącznie na tylną oś. W przypadku wariantu 580 4MATIC+ otrzymamy napęd „eATS” na każdą z osi, co przełoży się na 523 KM mocy oraz 855 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Patrząc na ogromną różnicę pomiędzy oboma wariantami możemy tylko domyślać się, jakie liczby zobaczymy w modelu spod szyldu AMG.

Jak na ten moment nie wiemy, czy tańszy wariant 450+ będzie dostępny z opcjonalnym napędem na wszystkie koła, czy też w droższej wersji 580 będziemy mogli zdecydować się na napęd wyłącznie na tylną oś. Jednak, aby się o tym przekonać będziemy musieli poczekać najpóźniej do oficjalnej premiery niemieckiego elektryka. Niezależnie od wybranego modelu prędkość elektryczna została ograniczona do 210 km/h.

Mercedes EQS będzie oferował bardzo praktyczny zasięg do 770 km na jednym ładowaniu według norm WLTP. Taki wynik mógłby zapewnić akumulator o pojemności 107,8 kWh, jednak w ofercie modelu znajdziemy również nieco mniejszą baterię o pojemności 90 kWh. Zapewne spory wpływ na tak duży zasięg będzie miał niski współczynnik oporu powietrza wynoszący zaledwie 0,20, który bije poprzedni rekord dla samochodu produkcyjnego wynoszący 0,22. Zapewne tak niski współczynnik oporu powietrza sprawi również, że do wnętrza kabiny będzie docierał mniejszy hałas.

Mercedes EQS będzie oferował również możliwość szybkiego ładowania prądem stałym do 200 kW, co powinno pozwolić uzyskać zasięg na poziomie 300 km po zaledwie 15 minutach od podłączenia. Oczywiście będzie można również skorzystać z tradycyjnej wtyczki o mocy 22 kWh z użyciem prądu przemiennego.

Mercedes wykorzystuje również funkcję „Plug & Charge”, która umożliwia komunikację między samochodem a stacją ładującą za pomocą kabla ładującego. Pozwala to na bezproblemową płatność na jednej z około 500 000 stacji ładowania Mercedes me na całym świecie, na których wystarczy podłączyć, naładować i odłączyć samochód, gdy skończysz, a wszystkie rozliczenia są obsługiwane automatycznie przez aplikację Mercedes me.

Wiemy również co nieco o wnętrzu modelu, do którego trafi ogromny 56-calowy zakrzywiony ekran, który łączy w sobie zarówno zestaw cyfrowanych wskaźników, wyświetlacz systemu inforozrywki oraz ekran dotykowy pasażera. Jednak dla klientów, którzy wolą nieco bardziej tradycyjne rozwiązania będzie dostępny 12,3-calowy wyświetlacz systemu inforozrywki, który mogliśmy zobaczyć już w Mercedesie Klasy S.

Nowy Mercedes EQS zadebiutuje już 15 kwietnia i może być bardzo ciekawą alternatywą dla Tesli.

2022 Mercedes EQS

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz