Samochody elektryczne

Mini zrezygnuje z silników spalinowych do 2030 roku

Ostatnie spalinowe Mini zostanie pokazane w 2025 roku.

Ostatnie lata znacząco wpłynęły na globalny rynek motoryzacyjny, a w szczególności na samą Europę. Wiele marek postanowiło ogłosić całkowitą rezygnację ze stosowania silników spalinowych w przeciągu najbliższych dwóch dekad przy jednoczesnym inwestowaniu ogromnych funduszy w rozwój napędów elektrycznych. Teraz do grona tych marek dołączyło Mini, które zamierza zrezygnować z produkcji samochodów spalinowych do 2030 roku.

Oczywiście brytyjska marka nie jest osamotniona w swoim planie i identyczne założenia postawiło sobie Volvo. Bentley, a ostatnio także Ford of Europe, który w zeszłym miesiącu ogłosił swoje plany przejścia na napędy w pełni elektryczne. Niemniej jednak nie jest to potwierdzona informacja pochodząca od Mini, lecz pochodzi ona od nieznanych źródeł, na które powołuje się portal Automotive News Europe.

Według nieznanych informatorów, brytyjska marka intensyfikuje prace dążące do całkowitego przejścia wszystkich pojazdów na elektryczne tory. Co więcej, jeden z nich stwierdził, że ostatnie spalinowe Mini zostanie zaprezentowane w 2025 roku, a sama marka miałaby uważać, że do 2027 roku połowa sprzedawanych modeli będzie korzystała z napędu w pełni elektrycznego.

Powyższe informacje należy potraktować ze sporym dystansem, gdyż nie zostały one potwierdzone przez brytyjską markę. Z drugiej jednak strony zrezygnowanie z produkcji samochodów spalinowych nie byłoby żadnym zaskoczeniem, gdyż wcześniej, czy później każda z europejskich marek będzie musiała podążać tym torem. Dodatkowo popularność pojazdów elektrycznych zdecydowanie wzrosła w przeciągu ostatnich lat, stąd też nie jest to decyzja pozbawiona jakiegokolwiek sensu.

Niemniej jednak powinniśmy wstrzymać się jeszcze z oficjalnym werdyktem, gdyż, według źródeł, dyrektor generalny BMW Oliver Zipse ogłosi ten plan już 17 marca wraz z rocznym raportem firmy.

2020 Mini Cooper SE – zdjęcia z IAA 2019

zdjęcia: Michał Śniadek

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz