Poznajcie nową Cuprę Formentor VZ5

Potężny SUV otrzymał 2,5-litrowy turbodoładowany motor od Audi RS Q3

Cupra Formentor jest stosunkowo nowym modelem, który trafił na linie produkcyjne zaledwie w zeszłym roku. Jednak hiszpańska marka wydajnościowa uznała, że można by przygotować jego potężniejszą odsłonę, która zostałaby wyposażona w bratnią jednostkę napędową. Na początku stycznia egzemplarz testujący 2,5-litrowy turbodoładowany motor od Audi został przyłapany na zimowej przejażdżce, a już teraz możemy oficjalnie przywitać potężniejszego SUV-a.

Nowy Cupra Formentor VZ5 będzie najpotężniejszym samochodem drogowym, który kiedykolwiek przygotowała hiszpańska marka. Pod jego maską spocznie 2,5-litrowy, pięciocylindrowy, turbodoładowany motor zapożyczony od Audi, które montowało go m.in. w RS Q3 i TT RS. Niemiecka jednostka napędowa zapewnia Cuprze 390 KM mocy oraz 480 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Audi nie zamierzało jednak podzielić się pełnią możliwości swojego silnika, który w niemieckich modelach generuje 400 KM mocy oraz 480 Nm momentu obrotowego.

Potężna jednostka napędowa Formentora VZ5 została połączona z dwusprzęgłową, siedmiobiegową automatyczną skrzynią biegów, która przekazuje całą moc na wszystkie koła. Takie zestawienie pozwoliło skrócić czas sprintu 0-100 km/h do 4,2 sekundy, czyli o 0,3 sekundy szybciej względem Audi RS Q3. Niemniej jednak oba modele posiadają elektroniczny kaganiec, który pozwala im osiągnąć maksymalnie prędkość 250 km/h.

Oprócz tego potężniejszy Formentor został obniżony o 10 mm względem swojego słabszego 310-konnego wariantu, a także został wyposażony w zestaw 20-calowych dedykowanych obręczy z większymi zaciskami hamulcowymi z tył. Dostępne są 18-calowe, sześciotłoczkowe zaciski Akebono, wykończone miedzią, które idealnie komponują się z wcześniej wspomnianymi felgami, które otrzymały identyczne wykończenie. Całość zmian dopełniona jest przez nowy dyfuzor z czterema podwójnymi końcówkami układu wydechowego umieszczonymi w jego rogach.

Książki zamówień dla Cupry Formentor VZ5 zostaną otwarte w ostatnim kwartale bieżącego roku, lecz hiszpańska marka nie podała jeszcze cennika modelu. Możemy jedynie się domyślać, że będzie on rozpoczynał się od około 60.000 tysięcy euro. Oczywiście Audi nie mogło pozwolić Cuprze na beztroskie produkowanie potężniejszych Formentorów, które będą zdecydowanie tańsze od RS Q3 zaczynającego się od prawie 74.000 euro. W związku z czym produkcja Cupry Formentor VZ5 zostanie ograniczona do zaledwie 7.000 egzemplarzy.

2022 Cupra Formentor VZ5

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz