Latający samochód jest aktualnie testowany w Japonii

Pojazd jednak bardziej zasługuje na miano samolotu niż samochodu.

Pojazd jednak bardziej zasługuje na miano samolotu niż samochodu.

Japonia jest krajem, który z pewnością potrafi zaskakiwać nowoczesnymi technologiami, które na pierwszy rzut oka wydają się futurystyczne. Tak też było z projektem latającego samochodu, nad którym aktualnie pracuje zespół SkyDrive w kraju kwitnącej wiśni. Ma on zostać użyty do zapalenia znicza olimpijskiego podczas inauguracji Igrzysk Olimpijskich w Tokio, które z powodu pandemii zostały przesunięte na 2021 rok.

Przesunięcie terminu igrzysk nie oznacza, że prace zespołu SkyDrive złożonego z inżynierów Toyoty zostały spowolnione, czy też odłożone w czasie. W najnowszym komunikacie prasowym zespół poinformował o przeprowadzeniu 25 sierpnia lotu demonstracyjnego nowego pojazdu latającego SD-03 na polu testowym Toyoty o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych. Była to pierwsza publiczna próba pojazdu, który w przeciągu kilkudziesięciu lat może zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny.

Jesteśmy niezmiernie podekscytowani, że udało nam się wykonać pierwszy w Japonii załogowy lot latającego samochodu w ciągu dwóch lat, odkąd założyliśmy SkyDrive w 2018 roku, mając na celu komercjalizację takiego samolotu. Chcemy przenieść nasz eksperyment społeczny na wyższy poziom w 2023 r. I w tym celu przyspieszymy nasz rozwój technologiczny i biznesowy.

Tomohiro Fukuzawa, dyrektor generalny SkyDrive

Według opublikowanych informacji, maszyna krążyła nad polem testowym około cztery minuty i była kontrolowana przez operatora wspomaganego komputerowym systemem sterowania. Pojawia się jednak mały problem z nomenklaturą pojazdu, SkyDrive mówi, że „samolot został zaprojektowany jako najmniejszy na świecie elektryczny Vertical Take-Off and Landing (eVTOL)”. Oznacza to, że mamy do czynienia bardziej z jednoosobowym samolotem niż latającym samochodem.

Konstrukcja maszyny obejmuje osiem silników elektrycznych napędzających wirniki rozmieszczone na dwóch „skrzydłach”. SkyDrive zapewnia również, że kolejne loty testowe planowane są na koniec tego roku i zespół planuje nawet wykonać pierwsze loty poza terenem testowym do końca 2020 roku.

Latający samochód jest aktualnie testowany w Japonii

Źródło: SkyDrive via Motor1

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz