Oto jak mógłby wyglądać nowy Chevrolet Camaro IROC-Z

Projekt został oparty na trzeciej generacji tego modelu, która była obecna na rynku w latach 80-tych.

Projekt został oparty na trzeciej generacji tego modelu, która była obecna na rynku w latach 80.

Niestety Chevrolet Camaro najlepsza lata ma już dawno za sobą, a sama jego przyszłość pozostaje nieznana. Nie przeszkodziło to jednak grafikom komputerowym, aby przygotować wizję nowego Chevroleta Camaro IROC-Z, który został oparty na trzeciej generacji modelu z lat 1982-1992.

Artysta postanowił wykorzystać konkretnie topowy wariant IROC-Z, który pojawił się w roku modelowym 1985 i został nazwany na cześć International Race of Champions. Był on początkowo jedynie dodatkową wersją dla Z28, która otrzymała lepsze zawieszenie i agresywniejsze opony, a z czasem także potężne 5-litrowe V8 z dostrojonym wtryskiem paliwa na kanale wylotowym, które generowało 218 KM mocy. Następnie w 1988 roku stał się on pełnoprawnym Camaro i zastąpił nazwę Z28, a rok później pojawiła się jego jeszcze potężniejsza wersja 1LE, która miała uczynić samochód bardziej konkurencyjnym w wyścigach SCCA Showroom Stock. Pojazd otrzymał tylną oś G92 Performance, mocniejsze hamulce, aluminiową półoś, zbiornik paliwa z przegrodami oraz sztywniejsze zawieszenie.

Powróćmy jednak do samem wizualizacji od wb.artist20. Pojazd został wyposażony w odnowiony przód z prostokątnymi reflektorami, które nawiązują do tych widzianych w trzeciej generacji Camaro, a także paski świetlne pod lampami, które mają przypominać światła przeciwmgielne z IROC-Z. Nie mogło oczywiście zabraknąć bardziej kanciastej szklarni oraz prawie pionowego słupa B, a także subtelnego spojlera, który uwieńczył klapę bagażnika.

Tak jak wcześniej wspomniałem, przyszłość Camaro stoi pod wielkim znakiem zapytania, a wiele wskazuje na to, że model zostanie uśmiercony w 2023 roku. Jednak jest to tylko pogłoska, a sama marka nie ujawnia dalszego losu Chevroleta Camaro.

2020 Chevrolet Corvette Stingray Convertible

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: wb.artist20

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz