Supersamochody

Maserati pracuje nad własnej produkcji silnikiem

Maserati pracuje nad nowym silnikiem, który zostanie całkowicie opracowany przez włoską markę.

Będzie on generował 630 KM mocy oraz 730 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Maserati należy do grona dość ekskluzywnych marek i w ostatnim czasie przechodzi sporo zmian, które mają wzmocnić jej pozycję na rynku. Do 2023 roku koncern planuje odświeżyć gamę swoich modeli i wprowadzić do niej kilka zupełnie nowych pozycji. Marka nie zamierza jednak ograniczyć się tylko do nowych samochodów i wprowadzi do projektów własnej produkcji silnik.

Maserati jest w dużym stopniu uzależnione od jednostek napędowych Ferrari, które to trafiały na pokład ich samochodów. Opracowanie całkowicie nowego układu napędowego pozwoli oderwać się od bratniej marki. Nowy motor, oznaczony nazwą „Nettuno”, będzie 3-litrową V6 z podwójnym turbodoładowaniem i będzie ważył niecałe 220 kg. Dodatkowo będzie on wykorzystywał suchą miskę olejową oraz komorowy układ spalania z podwójnymi świecami zapłonowymi zaczerpnięty z F1.

Ta potężna maszyna będzie w stanie generować moc 630 KM i 730 Nm przy 7500 obr./min. Niemniej jednak jego prędkość obrotów może dochodzić maksymalnie do 8000 na minutę, a jak łatwo można policzyć, na każdy litr pojemności silnika wytwarzana jest moc 210 KM. Warto również dodać, że będzie to pierwszy silnik opracowany przez Maserati od dwudziestu lat.

Ta jednostka napędowa zadebiutuje w nowym supersamochodzie MC20, który zadebiutuje podczas wydarzenia „MMXX: Czas na zuchwałość”, które odbywa się na początku września. W przyszłości 3-litrowy motor trafi również do pozostałych modeli marki. Według danych Automotive News Europe, będzie on generował moc 542 KM w samochodach sportowych oraz 523 KM w SUV-ach.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy marka ma szeroko zakrojone plany zmian w swojej gamie modeli. Pod koniec tego roku zaprezentowany zostanie nowy SUV Levante oraz sedany Ghibli i Quattroporte. W przyszłym koncern wprowadzi na rynek nowej generacji GranTurismo oraz całkowicie nowego SUV-a i sportowy kabriolet, który może być droptopem MC20. Na kolejne lata planowane jest zastąpienie GranCabrio i Quattroporte innymi modelami oraz wprowadzenie kolejnej generacji Levante.

3.0 V6 Maserati Nettuno

maserati-nettuno-engine
maserati-nettuno-engine (1)
maserati-nettuno-engine (2)
maserati-nettuno-engine (3)
maserati-nettuno-engine (4)
maserati-nettuno-engine (5)
maserati-nettuno-engine (6)
previous arrow
next arrow
 
maserati-nettuno-engine
maserati-nettuno-engine (1)
maserati-nettuno-engine (2)
maserati-nettuno-engine (3)
maserati-nettuno-engine (4)
maserati-nettuno-engine (5)
maserati-nettuno-engine (6)
previous arrow
next arrow

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

One thought on “Maserati pracuje nad własnej produkcji silnikiem

Dodaj komentarz