Jakim cudem Kim Dzong Un jeździ Maybachem?

Sankcje ONZ uniemożliwiają sprzedaż towarów luksusowych do północnej Korei, jak więc jest to możliwe, że Kim wożony jest Mercedesem-Maybachem?

Sankcje ONZ uniemożliwiają sprzedaż towarów luksusowych do północnej Korei, jak więc jest to możliwe, że Kim wożony jest Mercedesem-Maybachem?

Korea Północna to kraj na temat, którego dużo się mówi. Chyba każdy wie jak wygląda rzeczywistość obywateli tego państwa oraz jaką politykę stosuje jego dyktator – Kin Dzong Un. Z uwagi na bardzo napięte stosunku międzynarodowe, na Koreę Północną od 2006 roku nałożone jest embargo na luksusowe towary. Decyzja ta podjęta została przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Jakim więc cudem najważniejsza osoba w tym państwie jeździ Mercedesem-Maybachem?

Wiemy już od dłuższego czasu, że w garażu Kim Dzong Una znajdziemy konkretnie dwa egzemplarze opancerzonego Mercedesa-Maybacha S600 Guard. W kwietniu tego roku dyktator przyjechał jednym nawet na spotkanie z Władimirem Putinem w Rosji. Niemiecka marka zastrzega się, że nie wysłała swojego samochodu do Korei Północnej. Sprawie niedawno przyjrzało się CNN i ujawniło dochodzenie przeprowadzone przez pozarządową organizację Center for Advanced Defense Studies w Waszyngtonie.

Sprawa badana była przez osiem miesięcy. Ustalono, że pierwotnie dwie limuzyny wysłane zostały transportem morskim z portu w Rotterdamie do miasta Osaki w Japonii. Stamtąd samochody zostały wysłane do Busan w Korei Południowej. Maszyny nie zostały jednak z stamtąd przetransportowane przez granicę, ponownie trafiły na statek transportowy, tym razem zmierzający w kierunku Rosji. Tutaj zaczyna robić się ciekawie, ponieważ podczas trasy statku, jego sygnał GPS znikł na 19 dni. Kiedy transportowiec znowu stał się widoczny na radarach płynął już w zupełnie innym kierunku, a na jego pokładzie znajdował się jedynie węgiel. W rosyjskim porcie gdzie cumował statek nie ma żadnych danych, które sygnalizowałyby, że transportowałby jakiekolwiek auta. Kilka dni po prawdopodobnym przybyciu statku do portu, z Rosji w kierunku stolicy Korei Północnej wystartowały trzy towarowe samoloty odrzutowe.

Wygląda na to, że taktyka wyłączania sygnału GPS, chociaż bardzo prosta, jest chętnie wykorzystywana przez przemytników. W raporcie dotyczącym przepływu nielegalnych towarów do Korei Północnej wyczytać możemy, że w latach 2015-2017 towary luksusowe wysyłane były tam z 90 różnych państw. O ile drogi Mercedes nie jest niczym, co mogłoby zagrażać bezpieczeństwu, strach pomyśleć jakie niebezpieczne towary trafiać mogą do Kim Dzong Una.

źródło: Motor1, CNN

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz