Lamborghini nie przywróci manualnej skrzyni biegów

Opracowanie manualnej przekładni jest daleko poza zasięgiem finansowym marki.

Opracowanie manualnej przekładni jest daleko poza zasięgiem finansowym marki.

W ostatnim czasie Lamborghini udostępnia wiele wartościowych informacji dotyczących przyszłości swojej firmy. Całkiem niedawno dyrektor techniczny marki oświadczył, że Lamborghini przez najbliższe lata nie zrezygnuje z silnika V12. Nieco później dowiedzieliśmy się w jak niekonwencjonalny sposób włoska firma podchodzi do hybrydyzacji swoich pojazdów. Teraz szef marki – Stefano Domenicali udzielił nam nieco informacji dotyczących potencjalnego przywrócenia manualnych przekładni. Te niestety nie są pozytywne.

Podczas wywiadu dla portalu MotorTrend, Domenicali zapytany o to, dlaczego w Lamborghini Huracan czy Lamborghini Aventador nie jest oferowana manualna skrzynia biegów, przyznał, że opracowanie takiej przekładni wiązałoby się ze zbyt wysokimi kosztami.

Aby zobrazować ile kosztowałby projekt, posłużmy się przykładem. Lamborghini tworzy specjalną edycję modelu Aventador, która powstaje ekskluzywnie w ilości 200 egzemplarzy. Każdy model kosztuje dodatkowe 100 tysięcy złotych. Po sprzedaniu wszystkich sztuk, marka ma dodatkowe 20 milionów złotych na koncie. Według wstępnych obliczeń firmy, jest to suma, która nie jest nawet blisko pokrycia całych kosztów operacji. Dotyczy to zarówno stworzenia całkowicie nowej skrzyni biegów oraz przekształcenia już istniejącej automatycznej 7-stopniowej przekładni.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku Lamborghini Huracan. Samochód ten oparty jest o konstrukcje Audi R8, które kiedyś oferowane było z manualną skrzynią biegów. Ta jednak zeszła z produkcji już długi czas temu i przywrócenie jej na linie montażowe byłoby również zbyt kosztowne według zarządu Volkswagen Group.

Wychodzi więc na to, że nawet jeżeli Lamborghini chciałoby sprzedawać swoje pojazdy z manualną przekładnią, to zwykle nie może z powodów finansowych. Wprowadzenie takiej jest zbyt dużą operacją pieniężną nawet dla koncernu Volkswagena.

Lamborghini Huracan Evo Spyder

źródło: Motor1

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz