Samochody elektryczne

Volkswagen zamierza pobić rekord toru Nurburgring dla samochodów elektrycznych

Walka o miano najszybszego samochodu na torze Nurburgring nigdy się nie kończy.

Walka o miano najszybszego samochodu na torze Nurburgring nigdy się nie kończy.

Marki motoryzacyjne od niepamiętnych czasów rywalizują ze sobą na torze Nurburgring, tak aby udowodnić konkurencji kto jest producentem najszybszego samochodu. Aktualnym mistrzem okrążenia dla auta produkowanego masowo jest Porsche 911 GT2 RS MR, które pokonało tor w 6 minut i 40,3 sekundy. Konkurencja odbywa się jednak również na innych płaszczyznach jak np. najszybszy samochód z napędem na przód czy najszybsze auto elektryczne.

Volkswagen ogłosił właśnie, że w lato tego roku podejmie próbę pobicia rekordu dla samochodu z silnikiem elektrycznym. Aktualnie tytuł należy do pojazdu NIO EP9, który pokonał okrążenie w 6 minut i 40,90 sekund.

Maszyną która ma pomóc niemieckiej marce w osiągnięciu tego jest sławny I.D. R. Za napęd samochodu odpowiedzialne są dwa silniki elektryczne których moc wynosi łącznie 670 koni mechanicznych oraz 881 Nm. Przy wadze nieco poniżej 1000 kg, auto do „setki” rozpędza się w czasie poniżej 2 sekund.

Do dnia bicia rekordu, VW zamierza nieco poprawić właściwości samochodu m.in. jego aerodynamikę. Za kierownicą zasiąść ma francuski kierowca wyścigowy i rajdowy Romain Dumas.

„Myśl o prowadzeniu I.D. R na Nordschleife jest już wystarczająca, abym dostał gęsiej skórki. Znam tor bardzo dobrze, ale próba bicia tam rekordu w I.D. R będzie zupełnie innym wyzwaniem, uwzględniając jego ekstremalne przyspieszenie i prędkość pokonywania zakrętów. Nie mogę się doczekać pierwszych testów. Pobicie aktualnego rekordu dla elektrycznego pojazdu z pewnością nie będzie spacerem po parku.”

Romain Dumas

Volkswagen I.D. R

źródło: Carscoops

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz