Mercedes-Benz i BMW wspólnie stworzą samochód

Po Volkswagenie i Fordzie przyszedł czas na Mercedesa i BMW.

Początek 2019 roku wydaje się być niezwykle emocjonujący w świecie motoryzacji. Oprócz kilku ciekawych premier podczas niedawnej imprez Detroit Auto Show, dowiedzieliśmy się również, że Volkswagen i Ford rozpoczęły współpracę w zakresie produkcji aut użytkowych. Teraz informacje o połączeniu sił spłynęły z zarządów BMW i Mercedesa.

Niemiecki dziennik Handelsblatt opublikował na swojej stronie internetowej informację mówiącą, że koncerny planują rozpocząć współpracę, w wyniku której koszty opracowywania przez nich nowych technologii jak i komponentów i części aut znacznie by się obniżyły.

Największy nacisk położony by został na pracę nad rozwijaniem autonomicznych pojazdów. Obie marki jednak zamiast opracowywać wspólnie jeden projekt, dzieliłyby się miedzy sobą patentami i pomysłami jakie już posiadają, bądź stworzą w przyszłości. Oprócz tego Mercedes-Benz i BMW dzieliłyby w przyszłości te same komponenty samochodów, głównie elementy zawieszenia oraz baterie.

Wspomniana została również możliwość stworzenia wspólnie nowej płyty podłogowej, na których opierałyby się Mercedes-Benz Klasa A oraz BMW Serii 1 przyszłych generacji. Nastąpiłoby to jednak nie szybciej niż w 2025 roku z uwagi na to, że nowy model pierwszego wspomnianego samochodu trafił na rynek stosunkowo niedawno.

Zaznaczmy, że scenariusz z opracowaniem wspólnej platformy wydaje się być mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę, że obie firmy są swoimi zaciekłymi konkurentami. Sprawa z dzieleniem się patentami jak i niektórymi elementami konstrukcyjnymi wydaje się być bardziej prawdopodobna, ponieważ obu koncernom z pewnością zależy na obniżeniu kosztów opracowywania nowych technologii jak i samej produkcji ich pojazdów.

Jak dotąd jednak żadna marka nie wydała oficjalnego oświadczenia w sprawie, jednak informacje dziennika Handelsblatt pochodzić mają od źródeł z obu firm.

Mercedes-Benz Klasa A Sedan

źródło: Motor1, Handelsblatt

BMW M850i xDrive Gran Coupe - brzmienie wydechu

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz