1774-konne SSC Tuatara zadebiutowało w Pebble Beach

Długo wyczekiwana produkcyjna wersja SSC Tuatara nareszcie zadebiutowała.

Długo wyczekiwana produkcyjna wersja SSC Tuatara nareszcie zadebiutowała.

O tym modelu pierwszy raz usłyszeliśmy już 7 lat temu. W lipcu 2011 roku Shelby Supercars Tuatara zaprezentowało wizję swojego nowego modelu. Koncepcyjny model wyglądał jak nieco futurystyczna wersja Ferrari Enzo.

Dziś samochód jest nareszcie gotowy do wejścia do produkcji. Tuatara nie różni się znacząco od modelu koncepcyjnego. Linie pozostały bez zmian, jednak przeprojektowano nieco nos, dodano nieco więcej przetłoczeń dla lepszej aerodynamiki, a z tyłu znalazł się nowe światła i nieco inny zderzak.

Auto nadal ma identyczne wymiary (4429 mm długości, 1991 mm szerokości i 1092 mm wysokości) , jednakże zmienił się rozstaw osi i wynosi teraz 2672 mm.  Zwiększyła się również waga do 1247 kg.

Sercem supersamochodu jest 5,9-litrowy silnik V8 o podwójnym turbodoładowaniu. Jednostka kręci się do aż 8.800 obr/min i posiada stopień sprężania 8.8:1. Generuje on moc 1368 KM (1006 kW) na benzynie oraz aż 1774 KM (1305 kW) jeśli zasilany jest biopaliwem E85. 

Napęd przekazywany jest wyłącznie na tylną oś za pośrednictwem 7-biegowej automatycznej skrzyni. Niestety osiągi nie zostały ujawnione, lecz jak zapewniało SSC wcześniej, prędkość maksymalna ma być „podobna do aktualnego rekordu szybkości”. Aktualnym numerem 1. jest Koenigsegg Agera RS, który rozpędził się do 457.94 km/h.

SSC nie ujawniło również danych dotyczących planowanej liczby egzemplarzy modelu Tuatara, a także ile będzie wynosić bazowa cena samochodu.

SSC Tuatara

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz