Zapomniane koncepty: 1999 Bugatti 18/3 Chiron

Ten wyjątkowy koncept od Bugatti bazuje na Lamborghini Diablo VT, jest wyposażony w silnik W18 oraz napęd na cztery koła.

Ten wyjątkowy koncept od Bugatti bazuje na Lamborghini Diablo VT, jest wyposażony w silnik W18 oraz napęd na cztery koła.

Po wykupieniu Bugatti przez Volkswagena w 1998 roku, firma aż do 2005 roku nie miała żadnego samochodu w swojej ofercie. Niemniej jednak, już od samego początku pracowała dość intensywnie nad nowymi konstrukcjami. Zaledwie kilka miesięcy po wznowieniu działalności, firma zaprezentowała pierwszy model koncepcyjny – EB 118 – luksusowe, sportowe, dwudrzwiowe coupé z silnikiem z przodu, a rok później czterodrzwiową limuzynę oznaczoną EB 218 oraz omawiany dziś Bugatti 18/3 Chiron. Wszystkie modele łączy oprócz znaczka łączy fakt, że zostały zaprojektowane przez włoskie studio Italdesign Giugiaro.

Auto bazujące na ówczesnym Lamborghini Diablo VT, czerpie inspiracje z wszystkich dawnych modeli Bugatti, lecz skupiając je w znacznie modernistyczniejszej formie. Warto zwrócić uwagę, że w jego wyglądzie możemy odnaleźć linie, które nie pojawiły się ostatecznie 6 lat później w Veyronie, lecz dopiero w Chironie w 2016 roku, jak np. owalne zakończenie linii szyb, które w Chironie przerodziło się w przetłoczenie całego nadwozia.

Podobnie jak koncepty EB 118 oraz EB 218, sercem samochodu jest potężny 6,3-litrowy, wolnossący silnik W18 generujący moc 555 KM oraz 630 Nm. Napęd przekazywany był na wszystkie cztery koła poprzez manualną, 5-biegową skrzynię ze sprzęgłem wiskotycznym. Dokładne osiągi tej jednostki nie zostały nigdy zmierzone, lecz z założenia samochód miał rozpędzać się do 330 km/h. Mając na uwadze parametry bliźniaczego Lamborghini Diablo VT, Bugatti 18/3 Chiron powinno przyspieszać od 0 do 100 km/h w czasie ok. 4 sekund.

Bugatti 18/3 Chiron miało swoją premierę podczas wrześniowych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Zaledwie miesiąc później, w październiku 1999 roku podczas Tokyo Motor Show zadebiutował kolejny koncept – EB 18/4 Veyron. Był on znacznie przeprojektowaną wersją prezentowanego dziś modelu z kompletnie nową nazwą oraz przeprojektowanym tylnym pasem, w którym zastosowano cztery reflektory, znane z produkcyjnej wersji Veyrona. W 2000 roku Bugatti zaprezentowało kolejną nieco zmodyfikowaną wersję o nazwie EB 16/4 Veyron, w której zmieniono silnik z W18 na W16 z czterema turbosprężarkami, który później trafił do produkcji seryjnej.

1999 Bugatti 18/3 Chiron

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz