Oto pierwsza na świecie poduszka powietrzna dla pieszych

Poduszki powietrzne w samochodach to od długiego już czasu standard. Niedługo na rynek mają trafić ich odpowiedniki, osłaniające pieszych przed nieszczęśliwym wypadkiem.

Poduszki powietrzne w samochodach to od długiego już czasu standard. Niedługo na rynek mają trafić ich odpowiedniki, osłaniające pieszych przed nieszczęśliwym wypadkiem.

Poduszki bezpieczeństwa jakie każdy z nas ma w swoim aucie, uratowały na przestrzeni lat z pewnością ogromną ilość istnień. Chociaż istnieje wąskie grono osób, uważających je za potencjalne niebezpieczeństwo, to nie można odmówić, że ich rola jest zbawienna. Oprócz tradycyjnych poduszek, znamy także te, montowane przy karoserii, chroniące przechodnia w wypadku potrącenia, czy nawet wbudowane w pasy bezpieczeństwa. Teraz, zaprezentowana została kolejna ich forma, dostępna jako pas osłaniający biodra podczas upadku.

Za wykonanie projektu odpowiedzialna jest firma Helite, zajmująca się jak dotąd produkcją specjalnych kurtek dla motocyklistów, z wbudowanymi poduszkami bezpieczeństwa. Cena urządzenia wynosi aż 790 dolarów, do czego trzeba dopłacić kolejne 50 dolarów za jednorazowy zbiornik z gazem, wystrzeliwujący powietrze w razie potrzeby. Łączna cena wynosi razem ponad 2900 złotych, a więc jest to jak na razie niesamowicie drogi gadżet. Możemy się jednak spodziewać, że z czasem pomysł zostanie upowszechniony, a koszty na szczęście spadną.

Jak widzimy na poniższym filmiku, pas rozpoznaje upadek już po 200 milisekundach i wystrzeliwuje poduszki w czasie 80 milisekund, co oznacza, że w zaledwie 0,3 sekundy zaczyna chronić nasze biodra. Zderzenie z podłożem następuje 0,1 sekundy później. Według twórców poduszki niwelują siłę uderzenia o aż 90%, a to oznacza, że uderzenie jest przez nas praktycznie nieodczuwalne. Zaznaczyć trzeba, że urządzenie waży niecałe 1 kg, jest wygodne i bardzo łatwe w obsłudze.

Hip’Air służyć może do ochrony osób w każdym wieku i przy każdej okazji. Gadżet trafi na rynek w Europie w marcu tego roku, spodziewać się możemy, że pomysł zostanie zauważony i niedługo do sklepów trafią inne odpowiedniki urządzenia.

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz