Mercedes-Maybach S600 Guard: luksusowy pancernik

Szefowie państw i liderzy biznesu nigdy nie mieli okazji podróżować w tak komfortowych warunkach – a jednocześnie nie byli tak

Szefowie państw i liderzy biznesu nigdy nie mieli okazji podróżować w tak komfortowych warunkach – a jednocześnie nie byli tak skutecznie chronieni.

Opancerzony Mercedes-Maybach S 600 Guard to pierwszy samochód z certyfikatem potwierdzającym najwyższy poziom ochrony balistycznej – VR10 – dla pojazdów cywilnych. Wymaga on, by nadwozie i okna samochodu wytrzymały ostrzał z karabinu automatycznego nabojami z rdzeniem z utwardzonej stali. Również pod względem ochrony przed wybuchami S 600 Guard pełni rolę lidera w klasie aut luksusowych – spełnia dyrektywę ERV 2010.

W porównaniu z przedłużaną wersją Klasy S, Maybach jest o 20 cm dłuższy i ma o 20 cm większy rozstaw osi: mierzy 545,3 cm długości, a jego rozstaw osi wynosi 336,5 cm. Podróżujący z tyłu mają do dyspozycji przestronniejszą kabinę, dwa luksusowe fotele oraz inne ekskluzywne elementy wyposażenia, takie jak innowacyjna funkcja wzmacniania głosu.

Zgodnie z koncepcją ochrony Mercedes-Benz opancerzony Maybach od wersji seryjnej różni się jedynie detalami. Szereg specjalnych modyfikacji technicznych sprawia, że limuzyna pozostanie mobilna w trakcie i po ataku, a zatem będzie w stanie opuścić strefę zagrożenia.

Już na etapie produkcji nadwozia komponenty ochronne wykonane ze specjalnej stali są mocowane w wolnych przestrzeniach pomiędzy bazową strukturą nadwozia a panelami karoserii. Za zabezpieczenie przed odłamkami odpowiadają specjalne elementy z włókien aramidowych i polietylenu. Kompleksową ochronę balistyczną zapewniają inteligentne, nakładające się na siebie rozwiązania w punktach szczególnie krytycznych, takich jak połączenia różnych materiałów i szczeliny.

Integralną częścią koncepcji ochronnej są zamocowane na stałe okna o zróżnicowanej grubości, wykonane z odpowiednio dobranych materiałów. W celu ochrony przed odłamkami od wewnątrz pokryto je poliwęglanem. W przypadku detonacji ładunku z boku pojazdu opancerzenie chroni podróżujących tak samo efektywnie, jak w przypadku eksplozji pod podwoziem.

Cena limuzyny wynosi 470 tysięcy euro plus VAT.

Źródło: Mercedes, informacja Mototarget.pl

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz